Reklama

Dzielimy byliny

To doskonały sposób na to, by zmęczonej roślinie dodać „młodzieńczej” energii.

Po dzieleniu będą piękniejsze

Po co? 

Niektóre byliny po kilku latach zaczynają słabiej rosnąć i kwitnąć, wówczas warto je odmłodzić, tzn. wykopać, podzielić i posadzić w nowych miejscach. W ten sam sposób możemy również rozmnożyć roślinę. 

Kiedy? 

Zwykle byliny dzielimy, kiedy są w stanie spoczynku - a więc zanim zakwitną albo już po kwitnieniu. Wyjątkiem jest np. floks wiechowaty.

Jak? 

Większość bylin rozmnażamy, wykopując i dzieląc ich karpy. Karpy wykop ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni. Rozdziel je palcami albo rozetnij bulwy ostrym nożem, tak by każda miała liście. "Ranę" zabezpiecz środkiem bakterio- i grzybobójczym. Przekop głęboko glebę. Na dno wsyp porcję kompostu. Posadź karpy i obficie podlej, później utrzymuj podłoże tylko lekko wilgotne.

Reklama

Byliny o ozdobnych liściach

Brunnera potrzebuje sporo czasu, aby dorosnąć, dlatego zanim ją rozmnożysz, poczekaj pięć-sześć lat. Lubi zacienione zakątki ogrodu i wilgotniejsze, żyzne podłoże. Dobrze będzie się czuła również pod drzewami i krzewami. Podlewaj ją niezbyt obficie, bo brunnera nie przepada za mokrym podłożem. 

Jeśli zauważysz, że liście żurawki są przerzedzone i wątłe, warto ją odmłodzić. Podzielone karpy najlepiej posadź w miejscu półcienistym. 

Kwitnące wiosną

Rośliny kwitnące wiosną przeważnie dzielimy latem. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, najwyższy czas. Ponieważ nie przepadają za nadmiarem wilgoci, zadbaj o to, by podłoże, w które posadzisz podzielone karpy, było przepuszczalne, w razie potrzeby ziemię wymieszaj z piaskiem w stosunku 1:1. 

1. Sasanki nie lubią przesadzania, bo mają bardzo delikatne korzenie, jeśli jednak zauważysz, że nie są już w najlepszej kondycji, możesz je podzielić i przesadzić - byle nie za często. 

2. Rogownica szybko się rozrasta, czasami już po dwóch latach dobrze jest podzielić jej wybujałe kępy. Sadzonki poradzą sobie w każdych warunkach, wystarczy im szczelina między kamieniami leżącymi na piasku. 

3. Floks szydlasty pięknie kwitnie przez 4-5 lat, potem zwykle trzeba go odmłodzić. Najlepiej przesadzać go w grupach po pięć-siedem sadzonek, dzięki temu ładnie się rozrośnie. Ten gatunek floksa świetnie się czuje na skalniaku.

Kwitnące latem

Rośliny, które właśnie skończyły kwitnienie lub pomału kończą, wkrótce będzie można podzielić. Potrzebują sporo miejsca, dlatego sadź je w odległości nie mniejszej niż 30 cm. 

1. Tojeść kropkowana (foto) szybko się rozrasta niezależnie od tego, czy rośnie w słońcu, czy w miejscu zacienionym, dlatego co trzy-cztery lata warto ją podzielić. 

2. Liliowce mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 20 lat, aby jednak ładnie kwitły, co 6-8 lat dobrze jest je przesadzić. Najlepiej będą się czuły w żyznej, lekko wilgotnej glebie. 

3. Dzieląc irysy bródkowe, pamiętaj, żeby przysypać bulwy jedynie cieniutką warstwą ziemi. Posadzone za głęboko, mogą nie zakwitnąć.

Warto wiedzieć

Rozmnażać możemy nie tylko byliny ozdobne, ale też wieloletnie zioła, np. lubczyk, tymianek, pysznogłówkę czy miętę. Ważne, by dla nowej sadzonki znaleźć dobrze nasłonecznione miejsce, z przepuszczalną ziemią. Dzieląc miętę, pamiętaj, że to roślinka, która mocno się rozrasta, dlatego dobrze jest wkopać w ziemię ograniczniki, które to przyhamują. 

Zobacz także:

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy