Przejdź na stronę główną Interia.pl

Domowa minicieplarnia

Nawet jeśli nie masz ręki do kwiatów, to może się udać - wiwarium działa jak mały zamknięty ekosystem. Utrzymanie go jest w równym stopniu sztuką, co eksperymentem naukowym. Aby pomóc w stworzeniu idealnego wiwarium zdradzamy 5 sekretów pozwalających na hodowanie roślin pod szkłem.

Pomyśl o tym, jak o eksperymencie naukowym. Oto lista przedmiotów, które będą ci potrzebne do stworzenia mini cieplarni.

Reklama

Po pierwsze wybierz pojemnik. Nie wszystkie się do tego nadają. Idealny będzie szklany zamykany pojemnik z pokrywką, która będzie zatrzymywać wilgoć. Przeszukaj strych i piwnicę w poszukiwaniu przejrzystych słoi, butelek, szklanych waz na zupę.

 Cokolwiek wybierzesz, upewnij się, że pojemnik jest wykonany z gładkiego przejrzystego szkła. Barwione szkło będzie powstrzymywać promienie słoneczne, których potrzebują rośliny. A poza tym, czy nie lepiej móc widzieć rośliny w pełnej krasie?

 Co do roślin - wybierz takie, które potrzebują wysokiej wilgotności i słabego światła.  Rekomendujemy tropikalne mchy i paprocie, rośliny takie jak: widliczka, peperomia, skrytokwiat, oraz kalanchoe. Możesz wprowadzić małe ozdoby ogrodowe, by nadać wiwarium indywidualny charakter. Pamiętaj jednak, że rośliny muszą mieć wystarczająco dużo przestrzeni.

Teraz możesz zacząć tworzyć wiwarium. Najpierw umieść na dnie około 3 centymetrową warstwę żwiru (drenaż), następnie warstwę ogrodniczego węgla drzewnego, a następnie warstwę ziemi ogrodniczej. Zasadź rośliny starannie tak, by korzenie były przykryte ziemią a liście i łodygi nie dotykały ścianek naczynia.

Podlewaj ostrożnie. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zalanie roślin. To jeden z najczęściej popełnianych błędów, który przytrafia się przede wszystkim początkującym.

 Wszystko, co musisz zrobić, to delikatne spryskanie roślin tak, by ziemia była wilgotna na głębokość ok. 2,5 cm. Woda nigdy nie powinna stać na dnie.

Wiwaria działają tak, jak szklarnie - para wodna skrapla się na ściankach. Wyczyść ścianki wiwarium od wewnątrz, kiedy zobaczysz plamy pozostawione przez wodę lub rozwijające się glony. Zazwyczaj wiwaria wymagają czyszczenia raz w tygodniu. Do rogów wiwarium czasami trudno jest się dostać, dlatego przydadzą się odpowiednie narzędzia.

Aby precyzyjnie rozmieścić w pojemniku żwirek i ziemię możesz użyć rękawa cukierniczego bez końcówki.

  Myśl z wyprzedzeniem: wąska szyjka może utrudnić lub wręcz uniemożliwić manewrowanie w środku. Rozwiązaniem są nożyczki i długich uchwytach i pęseta do usuwania obeschniętych liści. Pałeczki do spożywania chińskich dań również mogą się przydać w uprawie domowego wiwarium.

Inne potrzebne narzędzie można samodzielnie wykonać z drutu. Wystarczy wygiąć końcówkę w mały haczyk i już można wyciągać śmieci z niedostępnych kątów.

Zamykanie wiwarium jest warunkiem utrzymywanie się w nim odpowiedniej wilgotności. Jeżeli twój pojemnik nie ma pokrywki, możesz użyć szklanej płytki do zamknięcia go od góry, a przy węższym ujściu możesz użyć do tego celu... żarówki.

 Praktyczne narzędzie do czyszczenia domowego wiwarium możesz wykonać przymocowując drutem kawałek gąbki do trzonka drewnianej łyżki.

Martha Stewart

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje