Reklama

Czym zastąpić płyn do zmywania?

Gdy zabrakło środka do mycia naczyń, nie musisz biec do sklepu. Wykorzystaj produkty, które usuną tłusty osad.

Mąka i sól

Do litra ciepłej wody dodaj garść mąki i łyżkę soli. Wymieszaj i umyj naczynia w roztworze, a potem dokładnie je opłucz. Możesz użyć wody, w której gotowałaś makaron lub ryż. Jest w niej sporo skrobi, która w połączeniu z solą skutecznie usuwa tłusty osad. Zamiast soli możesz wsypać łyżkę sody oczyszczonej lub tzw. czyszczącej. Gdy dodasz tej drugiej, zmywaj w rękawiczkach, bo jest żrąca.

Fusy z kawy

Jeśli pijesz kawę z ekspresu lub zalewaną, a nie rozpuszczalną, nie wyrzucaj fusów. Przydadzą się do mycia tłustych naczyń. Nałóż na brudną powierzchnię fusy i wyszoruj nimi naczynia. Możesz myć także te pokryte powłoką zapobiegającą przywieraniu. Drobno zmielona kawa nie uszkodzi powierzchni. Świetnie wchłonie tłuszcz i ułatwi usunięcie go z naczyń. Potem wystarczy opłukać patelnię lub garnek w ciepłej wodzie i wytrzeć. Fusy z kawy nie zatykają odpływu.

Reklama

Gorąca woda

 Brudne talerze, patelnie i garnki wstaw do zatkanej korkiem przegrody zlewozmywaka lub do miski i zalej gorącą wodą. Możesz użyć tej, w której gotowałaś ziemniaki, fasolę, jajka albo kalafiora. Zmyjesz w ten sposób tłuszcz. Gdy woda nieco przestygnie, wyjmij naczynia i umyj je jednym z zastępczych środków.

UWAGA! Przed włożeniem do zlewu zetrzyjmy z naczyń resztki jedzenia papierowym ręcznikiem. W ten sposób pozbędziesz się większości tłuszczu.

Wybielająca pasta

 Do mycia kubków i filiżanek doskonale nadaje się pasta do zębów. Usuwa ciemny osad, nie uszkadzając szkliwa. Najlepiej działa wybielająca (możesz kupić najtańszą). Na szorstką stronę wilgotnego zmywaka nałóż 2-centymetrowy pasek pasty i szoruj wnętrze naczynia. Pozostaw na ściankach na kilka minut, a potem umyj i wypłucz.

Przepis na ekologiczny płyn

Zamiast kupować środki do zmywania naczyń, możesz sama przygotować płyn, który umyje zatłuszczone garnki i rondle równie skutecznie, jak ten ze sklepu.

Do 1/2 litra gorącej wody dodaj łyżkę stołową płatków mydlanych lub startego na tarce mydła, łyżkę sody oczyszczonej oraz 2 łyżki soku z cytryny albo octu (może być jabłkowy).

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Gdy mydło się rozpuści, przelej płyn do butelki. Do gotowego możesz dodać kilka kropli olejku lawendowego lub z drzewa herbacianego. Olejki nie mają wprawdzie wpływu na skuteczność zmywania, ale zabijają bakterie i grzyby. Mikstury możesz używać także do mycia blatów kuchennych, podłóg oraz glazury.


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy