Przejdź na stronę główną Interia.pl

Czas na tulipany

Jeśli chcesz mieć barwne rabaty pełne tych kwitnących piękności przyszłej wiosny, teraz jest czas na wybór, zamówienie i zasadzenie cebulek. Martha Stewart dzieli się swoimi sekretami dotyczącymi zakupu cebulek i uprawy tulipanów.

Począwszy od sierpnia mój dom pełen jest katalogów roślin, cebulek, sadzonek. Zaznaczam strony i zakreślam pozycje, które wydają mi się interesujące. Kiedy planowanie jest zakończone, moja asystentka zamawia wystarczająco dużo tulipanów, żonkili i innych cebulek, by wypełnić ogród, kupujemy także rośliny do cieplarni i sadzonki drzew. Każde zamówienie jest następnie przekazywane mojemu ogrodnikowi, aby wiedział, co chcę zasadzić tej jesieni.. Ale zanim zaczniemy sadzić, rabaty muszą być oczyszczone z pozostałości roślin, nawiezione nawozem organicznym i kompostem.

Reklama

Co roku moje podekscytowanie tulipanami przypomina nieco to, co wydarzyło się w siedemnastym wieku w Holandii, w czasach "tulipomanii", kiedy moda na niektóre odmiany, o rzadkich cechach, doprowadziła do ogromnego wzrostu cen, a w rezultacie do krachu ekonomicznego.

Na szczęście sytuacja jest dzisiaj mnie ekstremalna,  ale trendy sprawiają, że najbardziej pożądane cebulki są szybko wyprzedawane. Moja rada: nie zwlekaj z zamówieniem, aby mieć pewność, że twój wybór zostanie wypełniony u wiarygodnego sprzedawcy. Zrób też plan, uwzględniający jakie kombinacje kolorów i odmian chcesz mieć na poszczególnych rabatach i oszacuj potrzebną ilość cebulek. Ja zawsz staram się tak dobierać odmiany, żeby część tulipanów kwitła, na początku, w środku i na końcu  sezonu. Chcę mieć tez kwiaty o różnych formach, kolorach i wysokości. Brzmi jak dobra zabawa? I tak jest. Każdej jesieni działamy według tego schematu.

Ponieważ tulipany kwitną najpiękniej pierwszej wiosny po posadzeniu, sporządzamy też notatki dotyczące każdej odmiany, aby sprawdzić, które mają najatrakcyjniejsze i najtrwalsze kwiatostany. To pomaga nam przy formułowaniu zamówień w przyszłości.

Ponieważ sadzę tulipany każdego roku, unikam umieszczania ich w każdym zakątku ogrodu. Przeznaczam dla nich jedną czy dwie duże rabaty, gdzie pięknie się prezentują i mogą być łatwo ścięte. Wraz z moimi ogrodnikami opracowałam specjalną metodę sadzenia. Zamiast kopać odrębne dołki na każdą cebulkę, tworzymy długie rowki, w których można umieścić dużą ilość cebulek na raz. Zaplanowałam już zamówienie na ten rok i nie mogę doczekać się barwnego spektaklu, który czeka mnie przyszłej wiosny.

Sadzenie tulipanów

Tulipany są uprawiane od wieków i dzisiaj w sprzedaży mamy tysiące odmian. Podobnie jak żonkile, krokusy i inne wiosenne rośliny cebulowe, tulipany sadzi się jesienią - potrzebują zimy, by zakwitnąć wiosną. Warto na nie czekać. To czysta radość, widzieć pierwsze kwiaty po długiej zimie.

1. Sprawdź cebulki natychmiast po otrzymaniu przesyłki. Powinny być twarde, bez miękkich miejsc lub uszkodzeń. Jeśli jest na nich odrobina pleśni, usuń ją wilgotną ściereczką. Przechowuj je w ciemnym, suchym i chłodnym pomieszczeniu, aż do czasu sadzenia.

2. Kiedy temperatury w nocy spadną do około 5 stopni C, nadszedł czas sadzenia. Wybierz miejsce, które jest nasłonecznione przez co najmniej 6 godzin dziennie. Gleba powinna być przepuszczalna. Tulipany nie lubią "mokrych stóp", w nieprzepuszczalnym podłożu cebulki mogą gnić.

3. Podstawowa zasada: Cebulki powinny być zasadzone na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebulki. Dla tulipanów oznacza to 15-20 cm. Umieszczaj cebulki w dołku szpiczastym końcem do góry i zasypuj ziemią. Lekko wyściółkuj, gdy ziemia zamarznie.

4. Wiosną usuń ściółkę, posyp rabatę nawozem organicznym lub kompostem i w razie potrzeby podlej.

 Oto niektóre z odmian, jakie sadzę:

 fot. Brya­n Gardn­er

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje