Reklama

Atrakcyjne przez cały rok

​Trudno wyobrazić sobie bez nich ogród, a późną jesienią i zimą są jego największą ozdobą. Iglaki dają wiele możliwości aranżacji ze względu na ogrom form, rozmiarów oraz kolorów.

Modrzew japoński Pendula

Ma zwisające pędy. Dlatego jest chętnie sadzony w ogrodach. Jest to jedyne drzewko wśród iglaków zrzucające igły na zimę. 

Modrzew europejski

Rośnie dość szybko, dlatego nadaje się do większych ogrodów. Na wiosnę kwitnie w jaskraworóżowym kolorze, co czyni go bardzo atrakcyjnym. Modrzewie są dość łatwe w uprawie i całkowicie mrozoodporne.

Jałowiec płożący

Jest sadzony jako roślina okrywowa. Niektóre odmiany mają igły o zabarwieniu sinoniebieskim. Najlepiej udaje się na stanowisku słonecznym. Lubi gleby lekkie, przepuszczalne, lekko kwaśne. Tuż po posadzeniu wskazane jest przykryć miejsce sadzenia agrowłókniną lub korą. U starszych egzemplarzy nie jest to już potrzebne. Jałowce płożące dobrze znoszą przycinanie. 

Reklama

Araukaria chilijska

Rośnie bardzo powoli. W naszym klimacie nie zawsze zniesie mroźne zimy, dlatego przez pierwsze kilka lat należy uprawiać ją w pojemniku i na zimę przenosić do chłodnego i widnego pomieszczenia. Najlepsze warunki dla tego iglaka panują na Pomorzu, gdzie zimy są łagodne i powietrze wilgotne. 

Świerk kłujący

Zwany jest też świerkiem srebrnym ze względu na kolor igieł. Charakteryzuje się bardzo regularnym pokrojem. W naszym klimacie dorasta do 20 metrów wysokości i dożywa zazwyczaj 300 lat. Posadźmy go na stanowisku słonecznym, gdyż w cieniu będzie gubił igły. Jest odporny na suszę i całkowicie mrozoodporny.

Jodła koreańska

To wolno rosnące drzewko, którego największą zaletą są niezwykle dekoracyjne szyszki. Pojawiają się one już na młodych egzemplarzach, gdy dochodzą do 1 metra wysokości. Jodłę zaleca się sadzić pojedynczo na trawniku lub w ogrodach w stylu japońskim. Nie ma ona zbyt wielu wymagań i jest całkowicie mrozoodporna. 

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy