Reklama

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Jak odżywiać się po zakończeniu diety, czego unikać oraz co robić, by zachować formę i szczupłą sylwetkę.

Często mamy za sobą nieudane próby odchudzania. Traciliśmy kilka kilogramów, które potem wracały z nawiązką. Zastanawiamy się wtedy, dlaczego tak się stało... Jeśli stosowaliśmy np. przez 10 dni rygorystyczną dietę, mocno ćwiczyliśmy, zredukowaliśmy określoną liczbę kilogramów i zakończyliśmy "odchudzanie" - pojawia się problem.

Ważny jest sposób

To, jak zredukowaliśmy kilogramy, ma decydujący wpływ na utrzymanie szczupłej sylwetki, a traktowanie redukcji kilogramów jako epizodu niestety często prowadzi do efektu jo-jo. Odchudzając się, powinniśmy pobudzać nasz metabolizm, strukturę mięśni i normalizować poziom tkanki tłuszczowej. Natomiast po zakończeniu procesu należy przejść przez tzw. wyprowadzenie z diety. Proces ten polega na stopniowym włączaniu w dietę produktów, które w czasie gubienia kilogramów były wykluczone z naszego menu. To bardzo ważny element mądrego odchudzania.

Reklama

Jedz rozsądnie

Niezwykle istotne jest więc to, żeby w czasie redukcji kilogramów nauczyć się nowego, aktywnego i zdrowego stylu życia. Dla mnie osoba, która zakończyła cały proces normalizacji wagi, to ktoś, kto nie tylko jest w formie, ale także jest przygotowany do dalszego samodzielnego życia, już bez porad i wsparcia. Tak naprawdę ważne jest, aby mieć wiedzę - co i kiedy możemy sobie pozwolić zjeść oraz mieć tak wytrenowany organizm, który będzie radził sobie ze zwiększoną ilością kalorii. Odchudzanie to przede wszystkim nauka zdrowego stylu życia, z którym musi "iść w parze". Bo mądre odchudzanie jest elementem zdrowego życia - podsumowuje Konrad Gaca.

Żelazne zasady w pigułce

Oto kilka zasad zdrowego życia, którymi powinniśmy kierować się po zakończeniu procesu odchudzania. Oczywiście są to zasady dla osób zdrowych i nie mających żadnych przeciwwskazań treningowych i żywieniowych.

Regularność posiłków: Spożywaj cztery lub pięć posiłków dziennie o stałych porach dnia - co trzy-cztery godziny. Pamiętaj, że to właśnie ich regularność jest kluczem do ustawienia twojego metabolizmu.

Królewskie śniadanie: "To, co zjesz rano, będzie miało wpływ na cały dzień" - takie motto powinno ci towarzyszyć każdego poranka. Twój organizm musi mieć siłę, by sprostać codziennym wyzwaniom, przynajmniej do następnego posiłku. W śniadaniu musi się znaleźć porcja węglowodanów, i to najlepiej złożonych, o niskim indeksie glikemicznym oraz dobre źródło białka.

Białkowa kolacja: Przede wszystkim taki wieczorny posiłek ma pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną. Pieczona ryba, gotowana pierś z indyka z pomidorem i sałatą lub biały ser - to idealne pomysły na wieczorne posiłki.

Zero soli, zero cukru: Ograniczenie soli to możliwość picia dużej ilości wody, dzięki czemu Twój organizm zostanie oczyszczony, a metabolizm przyspieszony. A cukier? On nie tylko tuczy, ale przede wszystkim przyczynia się do powstawania wielu chorób.

Pamiętaj o wodzie: Jej regularne picie przez cały dzień pomaga zwiększyć tempo metabolizmu. Dodatkowo oczyszcza organizm - woda zdrowia i urody doda!

Mądry trening: Regularny, średnio intensywny trening to podstawa zdrowego trybu życia. A poza tym aktywność fizyczna świetnie wpływa na samopoczucie i pomaga rozładować stres.

Zobacz także:

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy