Wirtualne projektowanie domów i wnętrz

Wszystko zaczyna się od marzenia. Decyzję o zmianie mieszkania, zakupie nowego lub budowie domu, poprzedzają długie godziny samotnych rozmyślań oraz dyskusji z najbliższymi. Dziesiątki kartek z rysunkami, oglądanie niezliczonych ilustracji w Internecie. Zajmuje to sporo czasu, ale w końcu chodzi o realizację jednego z najważniejszych projektów w życiu.

Pomoc w konkretyzacji wizji przyszłego locum może wyświadczyć nam cyfrowa technologia. Rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona stają się potężnymi narzędziami w branży budowlanej. Pozwalają one zarówno prywatnym, jak i komercyjnym klientom -jeszcze przed położeniem fundamentów - zobaczyć, a nawet poczuć, jak będą wyglądać ich nowe nieruchomości. Metody wirtualnej aranżacji wnętrz, budynków lub ogrodów to coraz bardziej popularny sposób nie tylko na zobaczenie tego, o czym marzymy. Wirtualna rzeczywistość pomaga także sprzedawcom mebli, projektantom wnętrz, domów oraz architektom krajobrazu. Pośrednicy w handlu nieruchomościami już od kilku lat korzystają z możliwości przeprowadzania wirtualnych wizyt w oferowanych obiektach. Często do komunikacji z klientami wykorzystywane jest internetowe zwiedzanie wystawianych na sprzedaż domów i mieszkań. Nie ma żadnych przeszkód, aby obejrzeć je bez ruszania się z domu. Nim obciążymy konto bankowe niebagatelnymi kosztami i podejmiemy konkretną decyzję zakupową lub inwestorską, warto upewnić się, że spełni ona nasze wyobrażenie na temat wyglądu, funkcjonalności oraz oczekiwanych walorów estetycznych.

Model 3D

Kluczem do wirtualnego świata, w którym możemy zobaczyć nasze przyszłe mieszkanie lub dom jest sztuczna inteligencja oraz zaawansowane technologie informacyjno-informatyczne. Rozproszone wcześniej dane są integrowane. Modelowanie informacji o budynku wykorzystuje kompleksowe oprogramowanie do standaryzacji i udostępniania danych z całej architektury, inżynierii i budownictwa. Dzięki temu wszyscy zaangażowani w powstanie budynku - od klientów po kontrahentów - mogą bezproblemowo współpracować na tym samym modelu 3D. Wykorzystanie technologii cyfrowej w procesie definiowania projektu architektonicznego jest bardzo wygodne dla wszystkich zainteresowanych stron. Pozwala znacznie przyspieszyć proces ustaleń na etapie koncepcyjnym, uniknąć wielu nieporozumień, a w konsekwencji zminimalizować ryzyko błędów wykonawczych. Ma to również istotny wpływ na optymalizację kosztów. Zastosowanie takich inteligentnych systemów sprawia, że deweloperzy mogą pochwalić się apartamentami, jeszcze przed stworzeniem pakietu marketingowego. Z kolei klienci, mają na przykład możliwość śledzenia postępu prac budowlanych.

Dom z komputera

Algorytmy mogą wypracować najlepsze sposoby rozplanowania pomieszczeń, wznoszenia budynków, a nawet przyszłych zmian dotyczących ich rozbudowy. Chodzi o to, aby w maksymalnym stopniu przewidzieć i zaspokoić potrzeby użytkowników. To zupełnie nowy zestaw narzędzi do realizacji i ulepszania, nawet najbardziej wyrafinowanych pomysłów. Sztuczną inteligencję można wykorzystać również do zwiększenia możliwości projektantów w zakresie myślenia i generowania kształtów i aranżacji, które w innym przypadku mogłyby być niemożliwe. Zamiast osobiście rysować plany pięter, zgodnie z ich własną intuicją i gustem, architekci używający algorytmicznego projektu, wprowadzają reguły i parametry oraz pozwalają komputerowi na uzyskanie pożądanego kształtu budynku. Taki "dom z komputera" można obejrzeć w trójwymiarowej prezentacji. Na tym nie koniec. W wirtualnym domu, posługując się jedną z wielu dostępnych aplikacji, możemy zaaranżować wygląd wszystkich pomieszczeń - kolorystykę ścian, dobrać odpowiednie meble, wyposażenie łazienki, kuchni i zobaczyć to wszystko na smartfonie lub komputerze.

Wizja marzeń

Zamiast wielu prób i przesuwania mebli - wystarczy mały ruch myszką, albo palcem po ekranie. Zmiany dokonywane są błyskawicznie, a ich efekt jest natychmiast widoczny. Foto- realistyczne właściwości wirtualne można "załadować" do smartfona i nawigować za pomocą pary wirtualnych joysticków - podobnie jak w grze wideo. Pełnowymiarowy model mieszkania da się dokładnie odwzorować w wirtualnej rzeczywistości. Już teraz sprzedawcy mieszkań wyposażają potencjalnych nabywców w "plecakowe komputery", do których dołączone są specjalne gogle i zestawy słuchawkowe. W ten sposób, można spacerować jednocześnie w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Zwiedzający mieszkanie mogą na przykład wyciągnąć rękę i dotknąć realnego blatu kuchennego. Jednak widoczny w goglach obraz dotykanego obiektu może na przykład zmieniać swoją kolorystykę. Widzimy nasze marzenia, które przybierają konkretne kształty.

Autor: Dr Janusz Grobicki

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy