Koniec z nielubianą pracą po macierzyńskim! Oto sprawdzony sposób

Macierzyństwo wywraca życie do góry nogami – to fakt. Dla wielu kobiet jest to nie tylko wyczerpujący fizycznie okres, ale także czas na odnalezienie swojego miejsca na ziemi. Jeśli aktualne sen z powiek spędza ci powrót do pracy, za którą nie przepadasz, to dobry moment, by pomyśleć o zmianach.

Kiedy szłaś na zwolnienie w czasie ciąży i wizja urlopu macierzyńskiego dopiero majaczyła na horyzoncie, powrót do pracy zdawał się być szalenie odległym terminem. Zgadza się? Ale jak wiedzą wszystkie pracujące matki, ten magiczny czas z niemowlęciem w domu mija bardzo szybko. Nim się zorientujesz, nadejdzie moment, by odświeżyć garsonkę i białą koszulę. Trzeba będzie na nowo "uruchomić mózg", który dotychczas pochłonięty był analizowaniem innych spraw i nauczyć się oddzielać "kobietę-pracownicę" od wycieńczonej matki. A co, jeśli dodatkowo nie lubisz swojej pracy? Lub zmieniło się w niej tak wiele, że boisz się powrotu? A może właśnie podczas urlopu macierzyńskiego zdałaś sobie sprawę, że twoja poprzednia kariera zawodowa nie jest już tym, czego pragniesz? Wbrew pozorom to nic strasznego - lepiej późno niż wcale. A prawda jest taka, że na poszukiwanie szczęścia i samorealizację nigdy nie jest za późno.

Dobrze wykorzystaj macierzyński

Owszem, urlop macierzyński to czas, w którym w pełni poświęcasz się wychowaniu malucha. Ale musisz przyznać, że wszystkie te zawirowania, nowe problemy, troski i radosne momenty niejednokrotnie skłaniają kobietę do różnych refleksji. Masz czas, by zastanowić się, co cię uszczęśliwia, co chciałabyś robić, czy można połączyć pasję i pracę. A może inaczej - chciałabyś w końcu pracować z domu, by móc opiekować się dzieckiem, zamiast oddać je do żłobka czy pod opiekę niani lub dziadków. Na szczęście wszystko można pogodzić.

Szukaj rozwiązań, a nie problemów

Jasne, bardzo szybko znajdziesz milion powodów, które nie przemawiają za zmianą pracy czy całkowitym przebranżowieniem się. Problemy mają to do siebie, że łatwo się mnożą. Dlatego zacznij szukać rozwiązań. A przede wszystkim zastanów się, co lubisz robić i jakie są twoje mocne cechy. Być może masz jakiś talent lub odziedziczyłaś po kimś fach? Na przykład przyglądałaś się pracy matki, która była krawcową. A może w czasie urlopu macierzyńskiego z doskoku pomagałaś mężowi i wiesz teraz więcej na temat tworzenia grafiki komputerowej?

Idealny moment nie istnieje!

Czas to zrozumieć - nigdy nie ma idealnego momentu na wielkie zmiany. Zawsze znajdzie się coś, co będzie cię hamowało. Więc nie odkładaj swoich planów na później. Zmiana kariery nie jest łatwa dla nikogo. Wydaje się to szczególnie zniechęcające, jeśli się spodziewasz się dziecka lub niedawno urodziłaś. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu, oczekiwaniach, wsparciu i sposobie myślenia, możesz sięgnąć po swoje marzenia. Zanim zrobisz tak duży krok w już trudnym okresie swojego życia, dowiedz się, jakie umiejętności posiadasz i jakich będzie wymagać od ciebie nowa rola. Następnie dowiedz się, w jaki sposób zdobędziesz te umiejętności w czasie, który masz do dyspozycji. Sporządź listę swoich mocnych punktów, a potem dowiedz się, jak zdobyć te umiejętności i certyfikat potwierdzający je. Zaraz, zaraz, jaki certyfikat? To tylko taki dokument, który potwierdza twoje umiejętności. W niektórych przypadkach nawet nie trzeba mieć ukończonych szkół. Istnieje bowiem coś takiego jak Zintegrowany System Kwalifikacji, gdzie znajdziesz całą listę ciekawych zawodów.

Fach, który trzeba sobie uświadomić

Masz komputer? Surfujesz po internecie? Masz wyczucie stylu? Zastanów się, czy nie powinnaś zatem zawalczyć o kwalifikację "Tworzenie witryn internetowych".  Powszechna cyfryzacja i przenoszenie większości usług do sieci sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT stale rośnie. Teraz trochę danych - na podstawie informacji Głównego Urzędu Statystycznego ocenia się, że w Polsce brakuje obecnie aż 50 tys. informatyków! Jeśli możesz, postaraj się zdobyć trochę doświadczenia w nowym zawodzie, nawet jeśli jest to darmowy projekt dla przyjaciela lub pomysł na stronę, który sama wymyśliłaś. Może ktoś z twojej rodziny już pracuje w branży IT i mógłby cię podszkolić? W sieci jest sporo darmowych szkoleń, a na Youtube aż roi się od praktycznych wskazówek.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się tzw. DIY - czyli nasze polskie "zrób to sam". Wszelkie własnoręcznie robione produkty ostatnio są na topie, więc jest sporo osób, które dużo zapłacą za unikalne rękodzieło. Ale idźmy dalej, może w wolnej chwili szyjesz nowe zasłony, ubranka dla swojego malucha, poprawiasz spodnie i sukienki wszystkim z rodziny? To mamy coś dla ciebie - w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji znajdziesz kwalifikację "Wytwarzanie odzieży miarowej damskiej". Pewnie teraz sobie myślisz, że to trudne, a wcale tak nie jest. Bo to po prostu umiejętność wytwarzania odzieży damskiej na zamówienie klienta, według indywidualnego projektu. Osoba posiadająca taką kwalifikację może prowadzić własną firmę w domu i realizować nietypowe projekty dla teatrów, reklam, branży filmowej, czy też pomagać przy kolekcjach na potrzeby projektantów mody. Tak, to wszystko może być w twoim zasięgu! Posiadając odpowiedni dokument, potwierdzający twoje kompetencje, będzie ci zdecydowanie łatwiej przekonać pracodawcę, by cię zatrudnił, choć dopiero startujesz w tej branży.

Wykorzystaj swoje doświadczenie

Jeszcze na studiach pracowałaś jako kelnerka? Zapewne doskonale pamiętasz, jak wymagająca jest praca w gastronomii, ale jak wiele satysfakcji potrafi przynieść. Jako kelnerka na pewno miałaś okazję zobaczyć, jak od kuchni wygląda ta branża. Może czas odświeżyć pamięć i pomyśleć o kwalifikacji "Zarządzanie pracą restauracji"? Teraz mogłabyś szefować personelem restauracji, przyjmować nowych pracowników, wydawać polecenia i mieć satysfakcję z prowadzenia takiego miejsca. Osoba na tym stanowisku posługuje się wiedzą z zakresu prowadzenia restauracji oraz obsługi gości. W ramach wykonywania zadań zawodowych jest gotowa do rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów w zmiennych i nie w pełni przewidywalnych warunkach. Współpracuje z właścicielem restauracji oraz szefem kuchni. Widzisz siebie w takiej roli? Więc na co czekasz?

Wszystkie kwalifikacje znajdziesz na stronie ZSK. Wystarczy kliknąć i można zmienić swoje życie po urlopie macierzyńskim.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy