Jak zrobić idealne espresso z ekspresu do kawy?

Idealne espresso to znak rozpoznawczy Włoch – kraju, w którym przyrządzanie kawy to prawdziwa sztuka. Przygotowując napar w domu, kierujmy się więc włoskim „espressivo”, serwując kawę wyrazistą, o głębokim i pełnym smaku. Niech wieńczy ją aksamitna crema, czyli naturalna bezmleczna kawowa pianka, wieńcząca dobrze zaparzone espresso. Jak zrobić perfekcyjne espresso w domowym ekspresie do kawy?

Jakie powinno być idealne espresso?

Zasady parzenia espresso są doskonalone od momentu jego wynalezienia, czyli przełomu XIX i XX wieku. Włosi traktują tę kawę jako część swojej kultury, dlatego powołali nawet specjalny instytut (Istituto Nazionale Espresso Italiano), sprawujący pieczę nad idealnymi proporcjami, smakiem i wyglądem naparu. Ma on być przygotowany według ścisłych zasad, dzięki którym można uzyskać autentyczny smak prosto z włoskich kawiarni.

Espresso to intensywnie pobudzająca kawa, przyrządzona "w punkt". Celem jest uzyskanie takiej harmonii smaku, aby ten jeden szczególny łyk zapadał w pamięć i niósł przyjemność. Kawa nie może być ani zbyt mocna i smolista, ani zbyt rozwodniona, ponieważ w ten sposób tylko stracimy cenne aromaty i odcienie smaku. Ogromny wpływ na to ma stopień zmielenia ziaren:

  • zbyt grubo mielone dadzą wodniste espresso,
  • zbyt drobno mielone dadzą kawę za gorzką, nieprzyjemnie gęstą, o nietrwałej piance.

Istotne są również proporcje wody do kawy, a także temperatura i czas parzenia. Prawdziwe espresso ma 25 ml i jest przygotowane z około 7 g zmielonej kawy.

Konsystencja gotowej kawy ma przypominać gęstością miód, by łagodnie rozpływać się na języku, otulając smakiem kawy.

Podczas parzenia na powierzchni espresso powinna utworzyć się także gęsta pianka o orzechowym kolorze. Tzw. crema, przygotowana zgodnie ze sztuką baristyczną, ma składać się z mikroskopijnych bąbelków powietrza i zachwycać kremowością. Idealne espresso jest zwieńczone 2-3 cm pianki.

Jaka temperatura wody do parzenia i gotowego espresso?

Przez zmielone ziarna powinna przechodzić woda o temperaturze 88°C. Gotowe espresso powinno mieć 67°C i być podawane w podgrzanych filiżankach, aby podczas wlewania nie utraciło swej idealnej temperatury.

Dobry ekspres do kawy podstawą idealnego espresso

Uzyskanie wszystkich parametrów do zaparzenia prawdziwego włoskiego espresso zapewni tylko dobry ekspres do kawy. Przy pomocy urządzenia automatycznego, które zostało idealnie wyskalowane, możemy stworzyć napój o perfekcyjnym smaku, konsystencji i aromacie. Jaki powinien być ekspres do parzenia espresso i na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

Idealne warunki do zaparzenia espresso

Obawiasz się, że dopilnowanie wszystkich wymienionych parametrów parzenia espresso jest zbyt trudne w domowych warunkach, a także wymaga sporo czasu i umiejętności? Wystarczy ekspres, który został automatycznie ustawiony tak, by dać za naciśnięciem jednego przycisku pożądany efekt. Przykładowo w urządzeniach Siemens EQ. 500  dba o to iAroma System. To połączenie wielu zaawansowanych rozwiązań technologicznych, pilnujących odpowiedniej temperatury, proporcji i ustawień.

Podgrzewacz do filiżanek

Może się wydawać, że to designerski gadżet, ale przy przyrządzaniu idealnego espresso będzie on konieczny dla uzyskania odpowiedniej temperatury gotowego naparu. Jeśli wlejesz kawę do zimnej filiżanki, jej ścianki ochłodzą kawę. Podgrzane naczynia pomogą w zachowaniu wszystkich walorów espresso, sprawią również, że będziesz serwować je w prawdziwym włoskim stylu.

Wygoda użytkowania

Wciskasz jeden przycisk, a ekspres wszystko robi za ciebie - brzmi idealnie? Szukaj więc urządzenia automatycznego z wygodnym i intuicyjnym wyświetlaczem dotykowym coffeSelect, jak np. w ekspresach  Siemens EQ. 500. Ulubione rodzaje kawy ukryte są tu pod kolorowymi ikonkami. Klikasz i od razu wiesz, jaka jest pojemność kawy oraz moc. Za pomocą wybranych modeli z tej serii przygotujesz też dwa wybrane napoje danego typu jednocześnie (również z mlekiem), co pozwoli rano jeszcze bardziej oszczędzić na czasie.

 Higiena na najwyższym poziomie

Prawidłowa i regularna pielęgnacja ekspresu do kawy ma kluczowe znaczenie, ponieważ zalegający wewnątrz osad z mleka i kawy może wpłynąć na pogorszenie jakości naparu. Pod wpływem zepsutego tłuszczu mlecznego espresso będzie miało nieprzyjemny posmak, a pył z mielonych ziaren zaburzy proporcje. Dlatego warto wybrać urządzenie, do którego wnętrza będziemy mieć wygodny dostęp od przodu i którego system mleczny będzie czyścił się automatycznie po każdej przygotowanej kawie mlecznej, a wszystkie części będzie można rozłożyć i dokładnie umyć.    

Jaki młynek do kawy w ekspresie?    

Młynek to serce ekspresu do kawy. To od jego klasy zależy, czy ziarna będą odpowiednio rozdrobnione. Sprawdzonym rozwiązaniem będzie młynek ceramiczny, np. ceramDrive w ekspresach Siemens, który praktycznie nie podlega zużyciu i jest wytrzymały. Zapewnia on równo zmielone ziarna bez miażdżenia ich, dzięki czemu zachowują one pełnię aromatu.

Urządzenia Siemens EQ.500 wyposażono także w system aromaDouble Shot, czyli dwa procesy mielenia i parzenia dla wydobycia smaku i zapachu przy jednoczesnej eliminacji gorzkiego, nieprzyjemnego posmaku. Przydatną funkcją będzie także możliwość dostosowania ustawień młynka do preferencji użytkownika oraz rodzaju wybranych ziaren kawy. Dzięki temu spersonalizujesz moc i intensywność swojego espresso.

Jaka kawa do espresso z ekspresu?

Każde ziarenko kawy ma w sobie inną historię: jego smak zależy od miejsca, w którym rosło, warunków klimatycznych, nasłonecznienia w roku zbiorów oraz sposobu wypalania. Do perfekcyjnego espresso należy wybrać ziarna długo wypalane o ciemnobrązowej barwie. Zdecydujmy się na te, które przybyły z Salwadoru lub Kolumbii.

Łagodniejsze, pozbawione mocnej goryczki oraz kwasowości będą mieszanki arabiki. Wielbicielom ostrzejszego smaku polecana jest domieszka lub dominacja robusty. Zawiera ona też większą ilość kofeiny, dlatego będzie odpowiednia dla kogoś, kto poszukuje ekspresowego pobudzenia.

Każda mieszanka powinna być dodatkowo opisana. Na opakowaniu wyróżnione są nuty smakowe, które bariści i kiperzy oceniają na podstawie specjalnego koła. Wybierać można m.in. z tych orzechowych, kwiatowych, słodkich, kakaowych, korzennych, owocowych, kwaśnych, a nawet warzywnych (do których zaliczają się kawy np. o nutach oliwy lub fasoli) o wielu różnorodnych odcieniach.

Dodatki do espresso - jak podkręcić swoją kawę?

Chociaż zasady przyrządzania espresso są restrykcyjne, nie oznacza to, że przy pomocy odpowiednich dodatków nie możemy podkręcić jego smaku lub na jego bazie przygotować innych ciekawych napojów kawowych.

  • Espresso jako podstawa kaw mlecznych. Jaki system mleczny i mleko do ekspresu?

Espresso to kawa, która stała się bazą dla innych napojów, np. znanego na całym świecie cappuccino, latte czy modnego ostatnio flat white. Różnica polega na zastosowaniu pojedynczej lub podwójnej dawki naparu oraz odpowiedniej proporcji mocno lub lekko spienionego mleka. Dlatego, aby móc podkręcić smak idealnego espresso, warto wybrać ekspres, który umożliwi perfekcyjne przygotowanie mleka.

Mleczna pianka powinna:

  • być wysoka i gęsta,
  • być zbudowana z malutkich pęcherzyków powietrza, które zapewnią kremowość oraz pełnię mlecznego smaku,
  • nie opadać za szybko oraz pękać na języku.

Najlepiej przygotować ją z pełnotłustego mleka krowiego, które zawiera największą ilość białka odpowiedzialnego za spienianie. Najszybciej przygotujemy je w ekspresie z automatycznym modułem spieniania mleka, który dzięki parowemu systemowi oczyszczania automatycznie czyści się po każdym użyciu.

  • Cafe affogato, czyli espresso z lodami waniliowymi

To właściwie nie napój, a deser, który łączy przeciwieństwa: chłód z gorącem oraz słodycz z goryczą. Jedną lub dwie gałki lodów waniliowych należy zalać pojedynczym espresso i podać zaraz po przygotowaniu.

  • Słodka kawa po turecku Türk kahvesi

Tak prosty dodatek, a zmienia wszystko. Przekonamy się o tym w Turcji, gdzie bardzo mocne espresso podawane jest z dodatkiem dużej ilości cukru. Uzyskujemy bardzo gęsty, niezwykle pobudzający eliksir na zmęczenie.

  • Irish cofee z whiskey i bitą śmietaną

Deser, kawa i lekki drink w jednym? Kawa po irlandzku łączy intensywne espresso, słodką bitą śmietanę oraz lokalną whiskey (można zastąpić syropem). Słodko-gorzki maksymalnie podkręcony napój na specjalne okazje.

  • Espresso ze skondensowanym mlekiem café bombón     

Prosto z Hiszpanii, a dokładniej Alicante, przybyło zaskakujące café bombón. Pojedyncze espresso powoli wlewa się na warstewkę słodkiego skondensowanego mleka, uzyskując dwie warstwy. Można pić je po kolei lub wymieszać.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy