Jak dbać o ubrania, by służyły nam dłużej

Zdarza się wam czasami, że wracacie do domu ze sklepu z parą spodni i po kilku założeniach jesteście absolutnie pewne, że to najwygodniejsza para spodni na świecie, a jednocześnie wyglądacie w nich jak milion dolarów? Szybko żałujemy, że nie wzięłyśmy drugiej na zapas. Ulubione ubrania niszczą się szybciej, gdyż częściej je nosimy. Oszczędzanie i rzadsze zakładanie trochę mija się z celem. Aby przedłużyć życie ubrań, wystarczy po prostu odpowiednio o nie dbać.

Symbole prania, czyli jak prać ubrania, by ich nie niszczyć?

Odpowiednie pranie to najlepszy sposób na przedłużenie trwałości ubrań. I nie chodzi bynajmniej o samo segregowanie pod względem materiału i kolorów, ale także o drobne rzeczy, na które powinniśmy zwracać uwagę.

Przed wrzuceniem ubrań do bębna pralki powinniśmy upewnić się, że wszystkie elementy, które mogą zaczepić i uszkodzić tkaniny, zostały odpowiednio zabezpieczone - wszelkie rzepy i suwaki zapięte. Na pewno niejednokrotnie zdarzyło się wam wyjąć z pralki koszule z brakującymi guzikami. Aby tego uniknąć, lepiej prać je rozpięte. Podczas wirowania nitki przy przełożonych przez pętelki guzikach mogą się naprężać i zrywać.

Ubrania najlepiej prać na lewą stronę, by dodatkowo zabezpieczyć wierzchnią stronę przed spieraniem, ale także ze względu na to, by jak najdłużej zachować ich kolor. Dotyczy to przede wszystkim spodni, które najczęściej są farbowane z jednej strony. Dodatkowo warto obniżyć temperaturę prania ubrań, które "oddają kolor" - im chłodniejsza woda, tym lepiej barwnik utrzymuje się w tkaninie.

Częste pranie niszczy ubrania, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jeszcze jeden aspekt, mianowicie wybór środków piorących. Silne detergenty, szczególnie w ilości nieadekwatnej do wagi prania, nie wpływają korzystnie na tkaniny. Po niewypłukanym dokładnie proszku mogą pozostać plamy. Warto zatem rozważyć wymianę tradycyjnych środków piorących na delikatniejsze proszki i mleczka piorące przeznaczone do prania ubranek dziecięcych, np. marki Lovela.

Co oczywiste, ubrania należy prać zgodnie z zaleceniami producenta. Sprawdź, co oznaczają poszczególne symbole prania na metkach.

Jak dbać o ubrania? Zmień nawyki

Zabójcze dla ubrań są także nasze codzienne nawyki. Jeśli macie w zwyczaju wracać do domu, zrzucać z siebie ubrania i przebierać się w wygodne, domowe ciuchy, to bardzo dobrze. Pod jednym warunkiem: że zrzucone fatałaszki nie wylądują na stercie ubrań rosnącej z dnia na dzień na oparciu fotela. Zdejmowane ubrania, nawet jeśli kwalifikują się do prania, także powinny być odpowiednio przechowywane, a nie wrzucane w nieładzie do kosza na brudną bieliznę, gdzie niepotrzebnie się gniotą. Zamiast tego można je po prostu złożyć i ułożyć w koszu.

Najbardziej na zniszczenie narażone jest nasze odzienie wierzchnie. W ciągu dnia trencze, blezery i sweterki nosimy przewieszone przez ramię lub, co gorsza, przewiązane w pasie. Szczególnie to ostatnie powoduje zniekształcanie się ubrań i rozciąganie rękawów. Zdecydowanie lepiej ułożyć je luźno w torebce, odwrócone na lewą stronę.

Tak jak o ubrania, powinniśmy dbać także o inne elementy garderoby, jak buty. Aby nie narażać ulubionej pary szpilek na niepotrzebne otarcia, warto w samochodzie wozić drugą parę na zmianę. Na zniszczenie narażone są głównie obcasy lakierowanych butów, dlatego warto zabezpieczyć je dodatkowo cienką warstwą bezbarwnego lakieru do paznokci. Podobnie ewentualne obtarcia można zakamuflować lakierem w zbliżonym do butów kolorze.

Chyba najczęstszym powodem wyrzucania dobrych ubrań są plamy, których nie udało się pozbyć. Takiej sytuacji w większości wypadków można uniknąć pod warunkiem, że świeżą plamę zapierzemy od razu, nie pozwalając wniknąć jej w głąb materiału i zaschnąć. To najprostszy i najlepszy sposób na uratowanie ulubionej bluzki czy spodni.

Prasowanie i przechowywanie ubrań

Prasowanie skraca życie - nie tylko nasze, ale także ubrań. Niektóre tkaniny nie wymagają traktowania wysoką temperaturą. Aby uniknąć prasowania wybranych rzeczy, trzeba pomyśleć o tym już na etapie suszenia. Pralkę najlepiej opróżnić od razu po zakończeniu prania, by ubrania dodatkowo się nie gniotły. Każdą rzecz dobrze jest energicznie strzepnąć i rozciągnąć na sznurze tak, by zapobiec zagnieceniom. Przy takim suszeniu być może prasowanie w ogóle nie będzie konieczne lub wystarczy "rozprostowanie" ubrania przy użyciu parownicy.

Aby ubrania niepotrzebnie się nie gniotły, ważne jest także ich odpowiednie przechowywanie.

Co zrobić ze starymi ubraniami? Dać im drugie życie

Przerabianie starych ubrań nie wymaga od razu zaawansowanych zdolności krawieckich. Jeśli daną rzecz spisaliśmy na straty, warto jeszcze poeksperymentować, odnowić i nadać jej drugie życie. Poniżej kilka inspiracji na modne "odratowanie" zniszczonych ubrań:

- Zamiast modnych niegdyś łat i naszywek w miejscu uszkodzenia spodni warto pozostać w zgodzie z obecnymi trendami i dodatkowo powiększyć dziurę, przetarcie lub zrobić je w miejscu plamy. Jeansy łatwo przetrzemy przy użyciu jednorazowej maszynki do golenia, a w wydobyciu nitek pomoże pęseta.

- Plamy i dziurki na bluzce być może pomogą zakamuflować ćwieki, naszyta koronka lub trójwymiarowa aplikacja z agrafek.

- Na zniszczone rękawy też jest sposób - wystarczy skrócić je do modnej długości 3/4 i wszyć gumkę, która posłuży za ściągacz.

- Zniszczenia bluzki w okolicy dekoltu pomoże ukryć kołnierzyk - gotowy lub wykonany samodzielnie, np. z naszywanych na materiał ozdobnych kamyków.

- W ukryciu plamy na przodzie bluzki pomoże wybielacz w pisaku, za pomocą którego można zrobić napis lub prostą aplikację.

- Plamy na spodniach najlepiej ukryć... kolejnymi plamami. Wystarczy je pochlapać farbami do malowania ubrań, by uzyskać modny motyw.

Odpowiednie dbanie o ubrania od pierwszego dnia po przyniesieniu ich ze sklepu sprawi, że ulubionymi częściami garderoby będziemy mogli cieszyć się przez dłuższy czas. A kiedy nam się znudzą lub zniszczą, wystarczy odrobina wyobraźni, niewielki lifting i rzecz może wyglądać jak nowa.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy