Czym jest rekuperator i jakie ma zastosowanie w nowoczesnym domu

Rekuperator stanowi element instalacji wentylacyjnej. Zadaniem tego urządzenia jest odzyskiwanie ciepła z powietrza odprowadzanego poza budynek przez wentylację. Dzięki zastosowaniu rekuperatora, możliwe jest zatrzymanie ciepła wewnątrz i tym samym mniej intensywne ogrzewanie budynku, co przekłada się na mniejsze zużycie energii.

Rekuperator wykorzystuje ciepło z wywiewanego poza budynek powietrza, aby ogrzać świeże powietrze wprowadzane do środka. Poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów możliwe jest również poprawienie jakości powietrza wewnątrz budynku. Potocznie rekuperator nazywany jest wymiennikiem ciepła - od nazwy jego najistotniejszego elementu.

Budowa rekuperatora

Urządzenia tego typu różnią się między sobą, jednak podstawowa budowa rekuperatora i zasada działania zawsze jest taka sama. Rekuperator składa się z dwóch wentylatorów (wyrzutni i czerpni) oraz wymiennika ciepła, które umieszczone są w specjalnie izolowanej obudowie. Stosuje się rekuperatory z czynnikiem pośrednim (na przykład glikol lub freon) z obiegiem samoczynnym lub wymuszonym, a także rekuperatory z przegrodą płytową (krzyżowe i przeciwprądowe) oraz rekuperatory z ruchomym wypełnieniem (wymienniki obrotowe) W niewielkich budynkach, na przykład domkach jednorodzinnych, zazwyczaj wykorzystuje się rekuperatory krzyżowe, których sprawność wynosi około 50-70% odzyskanego ciepła (przy dwóch urządzeniach w ustawieniu szeregowym nawet do 90%). W przemyśle natomiast często wykorzystywane są rekuperatory przeciwprądowe, których sprawność sięga 95% odzyskanego ciepła. Bez względu na typ użytego rekuperatora, musi znajdować się w nim odpowiedni system filtracji powietrza, który umożliwi ograniczenie ilości kurzu, pyłków roślin czy zarodników grzybów przedostających się do wnętrza budynku.

Wszystko co musisz wiedzieć o działaniu rekuperatora

Działanie rekuperatora oparte jest na przekazywaniu ciepła (poprzez odpowiednio skonstruowany wymiennik ciepła) z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. W przypadku rekuperatorów z przegrodą płytową, strumienie powietrza zassane przez czerpnię, filtrowane, a następnie przepuszczane są przez rzędy kanałów o cienkich ścianach, gdzie następuje wymiana ciepła (w przypadku wymienników krzyżowych są one ustawione prostopadle do siebie, natomiast w wymiennikach przeciwprądowych - równolegle). Ciepłe, ogrzane powietrze jest rozprowadzane po budynku, a zużyte i ochłodzone jest odprowadzane na zewnątrz przez wyrzutnię. W tym rodzaju rekuperatora strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. Zaletą tych urządzeń jest prosta konstrukcja oraz stosunkowo niska cena. Rekuperatory z czynnikiem pośrednim są najczęściej stosowane w miejscach, gdzie pomieszczenia mają być nie tylko ogrzewane, ale również chłodzone. Natomiast rekuperatory z ruchomym wypełnieniem umożliwiają nie tylko odzyskiwanie ciepła, ale również regulację wilgotności, jednak są dosyć kosztowne.

Czego nie robi rekuperator? Przede wszystkim, nie jest to klimatyzacja. Obieg powietrza nie jest zamknięty (jest ono przepuszczane przez filtry, ale to wciąż powietrze z zewnątrz). Sam rekuperator nie chłodzi ani nie ogrzewa powietrza; pozwala on jedynie na ograniczenie strat ciepła podczas wentylacji budynku. Trzeba również pamiętać, że rekuperacja to system zastępujący wentylację grawitacyjną, a nie dodatek do niej - rekuperator może działać prawidłowo wyłącznie, jeżeli stanowi jedyny system wentylacyjny (nie licząc klimatyzacji lub innych urządzeń działających w systemie zamkniętym, jak na przykład wiatraki). Wiedząc jak działa rekuperator, możesz zastanowić się, jaki model wybrać. Najtańsze i najłatwiejsze w montażu są rekuperatory z krzyżową przegrodą płytową, jednak dużą popularnością cieszą się również urządzenia umożliwiające podłączenie do pompy ciepła. Najważniejsze jest wybranie solidnego produktu pochodzącego od renomowanej firmy. Należy również zadbać o zapewnienie starannego projektu dopasowanego do charakterystyki budynku, a także zatrudnienie profesjonalnej ekipy do montażu urządzenia. Powinenieś również pamiętać o tym, że rekuperator nie będzie funkcjonował prawidłowo, jeżeli nie zostanie wyposażony w odpowiedni wentylator, a także jeśli zapomnisz o regularnej kontroli technicznej oraz o wymianie filtrów powietrza.

Zalety wykorzystania rekuperatora w domu

Główne zalety rekuperatora to przede wszystkim oszczędność energii (z wywiewanego powietrza można odzyskać nawet 95% ciepła). Pozwala to na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku, a także ograniczenie zużycia prądu, co stanowi tańsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie, niż wietrzenie lub wentylacja grawitacyjna. Rola wymiennika ciepła to również oczyszczanie wprowadzanego do budynku powietrza - w tradycyjnym systemie wentylacji grawitacyjnej często wwiewane są kurze, pyłki roślin albo zarodniki grzybów, natomiast rekuperacja z systemem filtrów umożliwia pozbycie się tego problemu. Dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików, astmatyków i rodzin z małymi dziećmi, a także wszystkich osób, które chcą oddychać niezanieczyszczonym, świeżym powietrzem. Rekuperatory i wentylatory wysokiej klasy znajdziesz w sklepie Castorama.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy